- Tirsdag, 22. november 2011
Køb julegaverne lokalt.

Jernbaneorkestret underholder.

Kom og få en tur i futtoget, der kører rundt i midtbyen.
STØVRING: For at man kan sikre, at der også fremover er et stort udbud af specialbutikker i byen, betyder det rigtig meget for butikkerne, at julegaverne og juleindkøb foretages lokalt. Støt op omkring vores mange specialbutikker i Støvring.
Støvring Handelsstandsforening har fået nyt navn, og hedder nu Støvring Handel – specialbutikker i særklasse. Foreningen har også fået nyt logo, og en ny hjemmeside forventes at være klar i løbet af december måned.
Igen i år sørger Støvring Handel for, at der er lysende stjerneskud i bymidten og at der pyntes op til jul og julehygges rundt omkring butikkerne.
Søndag den 27. november tændes juletræ og julelys i Støvring
Julemanden kommer med toget og går sammen med Jernbaneorkestret igennem byen til Stubhuset.
I år er Støvring Handels juletræ flyttet til plænen foran Stubhuset, hvor Borgmester Anny Winther - sammen med julemanden - tænder lyset. Allerede fra middag julehygges der i Stubhuset med nisser og boder. Sparekassen Himmerlands tog kører rundt i midtbyen, så kom og få en tur.
Der vil være masser af julehygge og gratis parkeringspladser.
Butikkerne har ligeledes åbent denne søndag, og man glæder sig til at se jer alle til en festlig dag, slutter formand for Støvring Handel, Marianne Westergaard.

