- Mandag, 19. januar 2015
Til nytårskuren i torsdags på Rebildhus, som er én af Venstre i Rebilds traditioner, var der mødt godt 70 personer op. Om det var den gode danske bøf og en kagebuffet, der gav den gode stemning, eller det var indlægsholdere vides ikke.

Godt 70 personer var mødt op til Venstres nytårskur.

Borgmester Leon Sebbelin fortalte om kommunens økonomi.

Formand for Børne- og ungeudvalget, Anders Norup, opdaterede tilhørerne om de fokusområder, udvalget arbejder med.

Himmerlandskredsens folketingskandidat for Venstre, Per Bisgaard, sluttede aftenen med et kort præcist indlæg om sine mærkesager.
Efter kommuneforeningsformand Gert Sørensen havde ønsket de fremmødte et godt nytår og budt velkommen samt kort redegjorde for ideen med at holde en nytårskur, nemlig at kigge tilbage på det politiske år og ikke mindst frem, derefter blev ordet givet til borgmester Leon Sebbelin.
Efter at have hørt den siddende borgmester, havde tilhørerne et detaljeret kendskab til kommunens økonomi, viden om budgetterne samt kendskab til aktiviteterne i 2015 og de nærmeste år herefter.
Visionsplan 2025 blev fremhævet som et værktøj de politiske beslutninger hele tiden skal tage bestik af, bl.a. skal der være 12.200 arbejdspladser og mere end 1800 virksomheder. Det er også planens mål, at der er 32.000 indbyggere i Rebild kommune i 2025, nu er der ca. 28.900. Det skal være en sund kommune med sunde oplevelser også i den fantastiske natur kommunen består af. Leon Sebbelin takkede venstres byrådsgruppe for et positivt og konstruktivt forløb i året, der er gået - første år, hvor Venstre ikke bestyrer borgmesterkontoret. Leon Sebbelin fik stort bifald for en flot gennemgang.
Erhvervs- og turistchef Anders Dauberg Stryhn var næste indlægsholder. Han fulgte flot op på visionsplanen med en orientering om de redskaber, der arbejdes med på erhvervskontoret, for at de nye arbejdspladser kommer sammen med nye virksomheder.
Turistarbejdet blev også berørt. Med udgangspunkt i Rebild-Portalens medarbejdere arbejdes der med udnyttelse af vor natur, og da kommunen ikke har kystområder er det indlandsturismen, der har fokus. En turistform, der har øget interesse blandt store befolkningsgrupper - også i udlandet. Visit Rebild og Rebild Events, den kulturelle side af kontorets arbejde, var sluttemaet fra Anders Dauberg Stryhn side.
Formanden for Børne- og ungeudvalget, Venstres Anders Norup gav en glimrende opdatering på de fokusområder der arbejdes med i udvalget - nemlig gruppen fra småbørnsområdet, skoleområdet og specialområderne. Flotte placeringer til Rebild Kommune inden for de to første grupper, blandt den bedste fjerdedel og på det specialiserede område flotte fremgange i behandlingskvaliteten, men stadig med plads til forbedringer.
Himmerlandskredsens folketingskandidat for Venstre, Per Bisgaard, sluttede aftenen med et kort præcist indlæg om sine mærkesager, og så en opfordring om, at stemme personligt, som de andre kredse gør i Nordjylland.
Gert Sørensen sluttede af med at minde om de kommende generalforsamlinger i kommunen og takkede for fremmødet efter en hyggelig og informativ aften.

