- Onsdag, 19. marts 2014

Børnene er i fuld gang med at fremstille indianerdragter.

En lille Supermand står katten af tønden.

Det er sjovt at lege i en tippi.
SØNDERUP: I februar startede man et projekt op i den Kommunale Dagpleje i Sønderup, omkring indianere. Der blev malet indianerdragter og lavet fjerpryd, eller som børnene sagde ”indianerhatte”.
Årets fastelavnsfest blev omdannet til ”indianerdag”, hvor alle havde de fine dragter på. (Dog fik man også lige besøg af en enkelt drage, supermand og en elefant.)
Alle slog katten af tønden, og der var rejst en tippi, som børnene kunne lege i, man sang indianersange og fik ”indianergryde” til middag. Sjovt projekt for både børn og voksne.
Nu er der startet et nyt projekt op i Sønderup: Musik i naturen. Første gang nød man forårssolen og fuglenes kvidren, mens bålet knitrede lystigt. ”Musik Rikke” havde ting med, som relaterede til de forskellige børnesange, så børnene bedre kan genkende, hvad de synger om.

