- Onsdag, 2. september 2015

SULDRUP: Sønderup og Suldrup menighedsråd indbyder alle til høstfest på Himmerlandshave - både beboere og brugere af ældrecenteret, men i høj grad også alle andre fra lokalområdet, så alle kan få en rigtig festlig eftermiddag sammen.
Underholdningen er ved ”Tyrolerklang” - en gruppe fra området omkring Viborg bestående af operasanger (tenor) Anders Hald, organist Henriette Hald, deres datter og andre professionelle musikere på trommer, harmonika m.m.
Tyrolerklang siger selv, at de elsker at skabe hverdag om til fest med fællessang, kendte operettestykker, klavermusik, flotte dragter fra Tyrol, gamle landbrugsredskaber og musikinstrumenter fra Tyrol, flotte kulisser og billeder fra Tyrol og meget, meget mere. Hele showet er bygget op som en virtuel rejse til Tyrol gennem billeder, sang og musik, og krydret med fakta og fortælling om Tyrol.
Alle de gode, kendte sange som Edelweiss, Den Gamle Gartner, I sommersol ved Den Hvide Hest, Du burde købe dig en tyrolerhat, Snevalse og mange, mange flere er på repertoiret, når Tyrolerklang tager ud og underholder med festlig tyrolersang. Til de kendte sange får publikum et sangark, så de også kan synge med på de kendte omkvæd.
Tyrolerklang har optrådt i mange forsamlingshuse, på ældrecentre osv. rundt omkring især i det jyske, og der er kun tilfredse ord bagefter, hvor en arrangør fx. udtaler: - Vi oplevede, at orkestret havde en god balance i forhold til at gå ud mellem publikum og at stå på scenen. Rigtig mange af vore deltagere har talt om festen siden, så det har gjort et stort indtryk. Tyrolerklang når simpelthen bjergets top med glæde og sang.
Der er altså lagt op til en festlig og munter rejse med vuggende valsetakter og glædelige genhør til årets høstfest på Himmerlandshave

