SULDRUP: Ca. 70 forbrugere var mødt op på Suldrup på Suldrup Kro da Suldrup Varmeværk holdt sin ordinære generalforsamling. Mange var spændte på hvad det er at bestyrelsen har gang i fortiden. Formand Arne Asp kunne i sin beretning oplyse at man har  gang i forhandlinger med Aars Fjernvarmeforsyning om en evt. fusionsaftale, hvor Haverslev Fjernvarme også er med. Det betyder betydelig billigere varmepriser for forbrugerne i både Haverslev og Suldrup. Det der forhandles om er bl.a den finansielle del af fusionen. Men forslaget til en fusionsaftale kommer på en ekstraordinær generalforsamling forhåbentlig her i den første del af efteråret.

Man har søgt mange muligheder bl.a et Nørlund projekt. Sammen med Ravnkilde, Haverslev og Støvring hvor man alle sagde fra, idet at man syntes en investering på omkring 160 millioner var meget. Herefter kontaktede man sammen med Haverslev Års, som foreningen tidligere havde været i dialog med sammen med Haverslev og Støvring om en samarbejdsaftale, som dog ikke den gang blev til noget. Man indledte med et dialog møde mellem alle tre parter på Suldrup Kro, hvor man enedes om at få beregnet en samarbejdsmodel både med en byportsaftale. Det var langt fra den bedste løsning i forhold til en fusion. Varme prisen ville ikke falde ret meget. Man har også sammen med  Dansk-fjernvarmes projektafdeling fået lavet en beregning af et Halm Flis fyr med el-produktion. Planen var at det skulle stilles op på Pladefabrikken på Hjortholmsvej.

Det vil blive en investering på ca. 29 millioner kroner. ORC anlægget som produkseroer el skulle man investere i for at projektet kunne blive  samfundsøkonomisk. Hvis ikke man kan overbevise Energistyrelsen, om at der er samfundsøkonomi i projektet, kan man ikke få lov til at bygge. Det er p.g.a glasmonopolet, som kommunerne tilbage omkring 1990 vedtog at Kraftvarmeværkerne havde aftagerpligt af gas. Projektet ser meget godt ud, og varmeprisen vil også kunne falde lidt. Men ikke nær den grad som ved en fusion med Års. Den faste afgift vil blive meget høj i forhold til de driftsomkostninger man vil få. Bemandings behovet vil blive betydelig større.

Man har også været i dialog med Landmand  Oosterhof på Veggerbyvej om evt. Biogas. Det tror man, hvis det var noget der skulle satset på, vil blive langt ud i fremtiden. Den økonomiske forudsætning for at investere i Biogasanlæg er ikke rentabel nok med de tilskud man får fra staten i dag. Der arbejdes godt nok i øjeblikke på at tilføre noget mere tilskud til bio projekter af den slags, men respekt for staten er en sådan tilskudsordning aldrig sikret i fremtiden.
Det så vi da Kraftvarmeværkerne blev bygget - 5 år  efter blev tilskuddet fjernet. Der vil også efter en evt. fusion være mulighed for, at et sådant projekt kan laves med levering af gas til motorerne i Suldrup.

Overvejelserne med en fusion er også de store administrationskrav man er pålagt fra centralmyndigheder. Alt i alt er der tale om en større effektivitet på drift og administration, samtidig med at forbrugerne får en lavere varmepris. Samtidig lever man op til Folketingets ønske om at arbejde mod at blive fossilfri. Det er bl.a.  Brug af naturgas olie og kul. Projektet omkrig udvidelse af Varmeværket her med tilbygninger og ny akumuleringstannk ligger stille indtil man ved hvad fremtiden bringer. Målet med det er selvfølgelig en betydelig lavere varmepris, som også vil være med til fremme udviklingen i Suldrup. Varmeåret 2009/10 har været et år hvor der virkelig er gået noget varme ud i byen, og det p.g.a den lange vinter vi havde.  Der er solgt 10,6 millioner Kwh varme. Det er 1,4 millioner Kwh mere end året før. Det har også betydet nogle flere efterbetalinger. Der bliver efterbetalt 1,1 millioner kroner fra forbrugerne og vi skal tilbagebetale 110 tusind kr. Varmetabet er på ca. 20% det svarer til landsgennemsnittet.

Der er blevet produkseret 2 millioner Kwh el - mere  end sidste år. Det skyldes bedre elpriser i år. Og det ser ud til at fortsætte. Det har betydet at man i regnskabet kan se en stigning på el indtægter på ca. 1,0 millioner kroner mere end budgetteret. Den budgetterede varmepris er ca. den  samme  som sidste år.
Ved valgene blev Ib Lundgren, Klavs Hansen og Eigil Knudsen genvalgt


e-max.it: your social media marketing partner