- Tirsdag, 23. oktober 2012

I forbindelse med messerne Helsemesse 2012 og Efterårsmesse 2012 i Messecenter Vesthimmerland i weekenden den 27. og 28. oktober, forsøger man denne gang at friste flere besøgende ved at tilbyde adgang til begge messer/udstillinger på samme indgangsbillet. Samtidig tilbyder centrets restaurant, begge dage, en messe-brunch i kombination med køb af indgangsbilletten.
Helsemessen er efterhånden en gammel kending, der har eksisteret 11 år. Efterårsmessen arrangeres for fjerde gang. Trods det har man en ret betydelig opgave i, at holde et acceptabelt besøgstal på de to messer. - Vi tror på med dette tiltag, at kunne øge vort besøgstal, trods den verserende krise vi oplever i mange sammenhænge, fortæller direktør i Messecenter Vesthimmerland Thomas Hermann.
- Det er jo ret bemærkelsesværdigt, at vi igen er lykkedes med at få ”fuldt hus” til disse to specielle messer. På Helsemessen er der rigtig mange udstillere, som har været med tidligere. På Efterårsmessen er der denne gang mange nye udstillere med. Samlet set er vi rigtig glade for endnu engang at kunne præsentere et par spændende messer for de besøgende. Vi er jo ganske klar over, der er større messer rundt i landet i forhold til vores, men vi syntes nu alligevel det er godt, at kunne præsentere en Helsemesse med 55 udstillere, en stribe foredrag begge dage og en Efterårsmesse med 26 udstillere, pointerer messernes salgskonsulent og koordinator Inge Bjørn.

