Søstrene Dorthe og Hanne Oxlund er begge medlemmer af beboer- og pårørenderådet på Haversdal Ældrecenter – her er de sammen med deres mor Hela.

Bakkesangerinderne fra Gedsted underholdt beboere, pårørende og personale med sang og musik.

HAVERSLEV: 83 beboere, pårørende og personaler var samlet til den årlige beboer-pårørende fest på Haversdal Ældrecenter den 3. november. Beboer- og pårørenderådet samt personalet var mødt talstærkt op til en god aften i frivillighedens tegn.
Bordene var dækket flot med blomsteropsats, sammenpressede blade i forskellige efterårsfarver udefra træerne.
Beboerne havde selv bestemt menuen, der bestod af flæskesteg med tilbehør og Vebbestrup is. Til kaffen var der hjemmebagte småkager, som nogle beboere selv havde hjulpet til med at bage.
Der var underholdning af Bakkesangerinder fra Gedsted. De var klædt flotte med kjoler og hatte, og sang sangene, så beboerne kunne synge med. Som afslutning delte de røde roser ud til beboerne.
Snakken gik livligt hele aftenen, og alle beboerne holdt ud til det sidste.


e-max.it: your social media marketing partner